Jak si dobře vybrat půjčku

Půjčky jsou poměrně běžnou součástí našeho života a na nabídky bank i nebankovních společností narážíme na každém kroku. Jak si vzít půjčku co nejvýhodněji a na co je potřeba dbát, než podepíšeme smlouvu?

Aktualizováno 2.5.2024

Vyberte odpovídající úvěrový produkt

Pro každý účel se hodí trochu jiná půjčka. Financování nemovitosti vyřeší hypotéka, koupi automobilu účelový úvěr, k zaplacení nenadálých výdajů kontokorent nebo rychlá nebankovní půjčka. Při výběru poskytovatele buďte obezřetní. Půjčkám od soukromníků se raději vyhněte.


Důležité údaje o půjčce

Nezajímejme se jen o výši úroku. To, že se půjčka tváří jako levná, ještě nemusí nic znamenat. Každý poskytovatel půjčky má trochu jiné podmínky a směrodatný je údaj označený jako RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů, který zhodnotí výhodnost půjčky a celkové náklady s ní spojené. Ty mohou zahrnovat i různé poplatky, nejen úrok. Zajímat by nás měly případné sankce při opoždění se splátkou, podmínky získání úvěru, výše splátek i délka splácení.

Důkladné prostudování smlouvy

Před podpisem si smlouvu důkladně přečtěte, celou, včetně poznámek pod čarou i drobného textu. Vše by vám mělo být jasno, a pokud ne, ptejte se a vezměte si čas na rozmyšlenou. Pokud se vás někdo snaží do podpisu natlačit a argumentuje tím, že podmínky platí pouze v danou chvíli, raději vycouvejte.

Pozor na podvod

Společnosti s neexistujícím sídlem nebo nefungujícími kontakty byste měli obcházet obloukem, rovněž nabídky na podomácku vytištěných letáčcích v poštovní schránce. Musíte-li kvůli úvěru volat na placené číslo, většinou se jedná o podvod. Vždy si zjistěte dostatek informací a relevantní reference, než se pro některou společnost rozhodnete. U bank bývá situace jednodušší, ale na bankovní půjčku zase nedosáhne jen tak každý.

Správné nastavení parametrů půjčky

Soudně si rozmyslete výši půjčky, měsíční splátky i dobu splácení. Zvažte kriticky své možnosti. Řada společností umožňuje individuálně si splátky a dobu splatnosti nastavit.