Půjčky od soukromých osob

Banky i nebankovní společnosti mají pro poskytování půjček různé požadavky na své klienty. Své žadatele si více či méně prověřují a zjišťují jejich schopnost splácet. Můžete se octnout v situaci, kdy vám nebude chtít peníze půjčit žádná bankovní ani nebankovní společnost.
Co potom?

18. října 2015

Další možností je půjčka od soukromé osoby. Lidem, kteří půjčují ostatním peníze, se někdy říká lidově „lichváři“.

Charakteristika půjček od soukromníků:

  • vyšší riziko, že narazíte na nepoctivce
  • možnost i pro lidi se záznamem v registru
  • většinou nutné krytí zástavou nemovitosti či směnkou

Dejte si pozor na nepoctivce

Soukromí investoři půjčují ostatním peníze za přiměřený úrok a podle pravidel stanovených zákonem. Dejte si pozor na podvodníky, kteří půjčují lidem v tíživé situaci peníze za nepřiměřené úroky a spoléhají na to, že nebudou schopni splácet. Může pak snadno dojít k exekuci.


Rychlá půjčka bez formalit

Soukromé osoby půjčují peníze rychle a bez zbytečných formalit. Ani pokud máte záznam v registru dlužníků nebo nemůžete doložit příjem, získat půjčku od soukromého investora by neměl být problém. Nemyslete si ale, že vám někdo půjčí peníze prostě jen tak, bez pořádné záruky. Většinou věřitel půjčuje oproti směnce nebo zástavě nemovitosti.

Co když je nutné zastavit nemovitost

Prostřednictvím zástavní smlouvy se zapíše zástava nemovitosti do katastru nemovitostí. Ve smlouvě je stanoveno datum, do kterého musí být dluh splacen. Pokud by to klient nezvládl, pomocí prodeje nemovitosti může být dluh uhrazen. Vždy počítejte při tomto typu půjčky s tím, že může nastat situace, kdy o svou nemovitost přijdete.

Jak funguje půjčka na směnku

Podpisem směnky se dlužník zavazuje věřiteli, že dluh splatí. Pokud se tak nestane v daném termínu, může se věřitel svých peněz domoci prostřednictvím exekuce. Většinou se tak děje velmi rychle, bez nějakých průtahů. Vždy si dobře rozmyslete, než směnku podepíšete, abyste nepřišli o svůj majetek nebo střechu nad hlavou.