Na co si dávat pozor u půjček

Rozhodnutí vzít si půjčku, ať už bankovní či nebankovní, by mělo být promyšlené. Jedná se o závazek a je třeba uvědomit si rizika, které jsou s ním spojené a snažit se je minimalizovat.

17. února 2016

Zvolte dobře poskytovatele půjčky

Půjčujte si jen od prověřených společností. Nejdříve zkuste půjčku od banky. Pokud nesplníte kritéria, jsou tu i další možnosti. Nebankovní společnosti nebo soukromé osoby dnes nabízejí mnoho produktů a půjčku si může vzít téměř každý. Vždy si ale za partnera vybírejte takového poskytovatele, který je prověřený a má kladné reference. Zapomeňte na podomní prodejce a podezřelé inzeráty.


Pokud se vám nedaří půjčku získat, nelámejte nic přes koleno

Pokud vám nechce žádná společnost půjčit, je to známka toho, že vaše schopnosti splácet a finanční možnosti jsou velmi špatné. Půjčka by vás mohla dostat do ještě větších potíží. Existují půjčky, které jsou dostupné každému, jejich výše ale nedosahuje vysokých částek a jsou zatíženy značnými úroky. Rozmyslete si, zda není ještě jiné řešení. Někdy lze ručit nemovitostí pro vyšší úvěr, ale pozor na to, o svou nemovitost můžete snadno přijít, pokud nebudete řádně splácet.


Doporučujeme: Rozhodnete-li se půjčit si od soukromých osob, například od známých či rodiny, nespoléhejte na vaše dobré vztahy. Vždy připravte jednoduchou smlouvu, kde si vyjasníte základní podmínky.


Důkladně si prostudujte smlouvu

Než něco podepíšete, věnujte tomu dostatečnou pozornost a případně si vezměte i čas na rozmyšlenou. Věnujte také čas prostudování všeobecných podmínek společnosti nebo drobných poznámek, které se snaží vypadat nenápadně, ale mnohdy mají klíčový význam.

Řešte zodpovědně a včas problémy se splácením

Pokud se octnete v situaci, kdy vám na splátky nezbývají peníze, řešte to ihned. Nečekejte, až vás kontaktují sami věřitelé. Obraťte se na ně první, požádejte o změny ve splátkovém kalendáři, snažte se vymyslet řešení. V ČR existuje i řada neziskových organizací, které vám zdarma poradí, jak finanční situaci nejlépe řešit. Postavte se k problému čelem.