Registry dlužníků

Registry dlužníků vznikly za účelem evidování finančních závazků a platební morálky klientů. Využívají je banky, nebankovní společnosti, státní instituce i leasingové společnosti. Obsahují údaje, které pomohou ověřit finanční situaci a schopnosti klienta.

30. dubna 2016

Registry jsou prověřovány především bankami a nebankovními společnostmi při žádosti o půjčky. Dostat se na určitou dobu do registru můžete poměrně snadno. Stačí si půjčit peníze, neuhradit jednu splátku nebo se se splácením opozdit.


Souhlas s nahlédnutím do registru

Před nahlédnutím do registru požaduje společnost souhlas. Můžete nesouhlasit, ale velmi si tím zmenšíte šanci půjčku získat. Někdy je lepší umožnit do registru nahlédnout, a pokud máte za sebou jen malý prohřešek, některé společnosti nad ním přimhouří oko. Existují také nebankovní půjčky, při kterých není náhled do registru vyžadován.

Jak zjistit, zda mám záznam v registru?

Nevíte, zda máte nějaký záznam v registru dlužníků? Můžete osobně navštívit klientské centrum Bankovního a nebankovního registru klientských informací. O informace lze zažádat rovněž písemně. Pomocí SMS zprávy vám výpis poskytnou pouze z registru SOLUS. Ovšem záznam v registru nemusí být vždy jen negativní. Zaznamenává se vše o půjčkách, tedy i včasné splacení, což zvýší důvěryhodnost. Negativním zápisem ale může být i neuhrazená složenka, nesprávné užití kreditní karty, přečerpání kontokorentu nebo opožděná splátka.

Jaké jsou u nás registry dlužníků

SOLUS - Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům

Tento registr eviduje informace o nebonitních klientech, podnikatelích i fyzických osobách, čímž snižuje riziko problémových pohledávek. Jedná se o sdružení právnických osob, jako jsou banky, nebankovní společnosti, telefonní operátoři, distributoři energie a další. Do registru se člověk dostane tehdy, opozdí-li se se splácením o více než 30 dní. Informace jsou cenné i jako prevence proti nadměrnému zadlužení. Výpis z registru lze získat prostřednictvím formuláře nebo SMS zprávy.

CERD - Centrální registr dlužníků

Tento systém patří mezi největší, provozuje jej Česká národní banka. Shromažďuje informace o subjektech, které neplní své závazky včas nebo vůbec. Slouží jako prevence před uzavřením spolupráce s nebonitními klienty. Je napojen na registry EU, USA a dalších zemí. Využít jej mohou různé společnosti, banky i živnostníci. Nahlédnout do Centrálního registru může každý občan ČR, o výpis se žádá speciálním formulářem. Po 3 letech se záznamy mažou.

BRKI - Bankovní registr klientských informací

Tento registr eviduje občany i podnikatele. Jeho prostřednictvím si vyměňují banky informace o důvěryhodnosti a platební schopnosti klientů. Po 4 letech se informace automaticky mažou. Zaznamenávají se jak úvěrové závazky, tak i nepovolené debetní zůstatky na účtech.

NRKI - Nebankovní registr klientských informací

Využíván je nebankovními společnostmi, převážně leasingovými a splátkovými společnostmi, pro ověření bonity klientů.